вторник, 26 март 2024 г.

ДРЕВНИ ИЗОБРАЖЕНИЯ НА ДЪРВЕТА, НАЙ-СТАРИТЕ ДЪРВЕТА


Китайският бор, или метасквоята на Пловдив
Това дърво от времето на динозаврите расте под чешмичката на Бунарджика в Пловдив.
Наричат го още Блатен кипарис, защото обича влагата, според ботаника от Природонаучния музей Юлиан Маринов.

Той определя дървото като уникално: „Това е реликтен вид - то е много старо като генетична памет. До средата на 20-и век от него са намирани само вкаменелости, и то е считано за напълно изчезнал вид. Намерено е преди 70-ина години като живо растение в Централен Китай.Растяло е на 1200 метра надморска височина. Знам, че първо са открити само около 1000 дървета. Още тогава грабва ума на всички с красотата си. И оттогава се гледа като декоративно растение. У нас е интродуциран вид като много други растения.

Друго откритие - ботаникът от университета в Осака Шигеру Мики попада за първи път в околностите на град Личуан в провинция Хубей. И смаян намира гора с вековни китайски борове. Местните наричали дърветата „Шуи-са“. Едно от най-красивите от тях растяло пред един от местните храмове. Мики веднага разбира, че е направил епохално откритие - дърво, което е считано за отмрял вид и което е описвано до този момент само като вкаменелост от времето на динозаврите. Японецът описва растението в научен труд през 1941 година - точно когато империята напада американците. 
Източник: Марица.бг




Праисторическите гори на Антарктика 

Скритите гори на замръзналия континент са улики за по-зеленото му минало - 


***

Праисторическо светилище, които датира от втората половина на шесто хилядолетие преди Христа, е открито по време на строителни дейности на къмпинг „Градина" край Созопол.

Обектът е най-ранният открит по Черноморието и един от най-ранните на Балканите. В шахта, с дълбочина близо шест метра, археолозите откриват парчета дърво, което датира от третата четвъртна шестото хилядолетие преди Христа. Според тях  това е най-старото дърво, откривано в България.

Още по темата: https://news.bg/culture/nay-drevnite-parcheta-darvo-namirani-u-nas-izkopaha-arheolozi.html





Няма коментари:

Публикуване на коментар