Убеждаващата техника „Бляскаво обобщение“ е една от 7-те техники, описани навремето от американския Институт за анализ на пропагандата.
Такива думи са свързани с ценностите и предизвикват силни емоции. А известно е, че емоционалната възбуда прави хората по-лесно поддатливи на внушения, основани не на рационални аргументи, а на хипнотични техники.
В разпространяваното в началото на Втората световна война от американското правителство ръководство за откриване на пропагандата пише:
“Бляскавото обобщение е техника, чрез която пропагандистът идентифицира своята програма с определни ценности като използва ценностно натоварени думи като истина, свобода, чест, социална справедливост, обществено служене, лоялност, прогрес, американски начин на живот. Тези думи внушават бляскави идеали. Всички добронамерени хора вярват в тези идеали. И пропагандистът, като идентифицира своята група, своята нация, своята политика с такива идеали, се стреми да ни спечели за своята кауза.“ (Uncle Sam’s Guide to Spotting Propaganda).
Абстрактните думи са привлекателни, омагьосват слушателите, но не казват нищо конкретно. Всеки ги разбира така, както му диктува собственият опит и култура. Те имат различен смисъл за различните хора.
Ето какво пише Джордж Оруел за коварността при използването на думи като демокрация, социализъм, фашизъм и пр. в есето си „Политиката и английския език“:
„Думи от този род често съзнателно се използват по нечестен начин. Това означава, че човекът, който ги използва, влага в тях своето собствено частно разбиране, но позволява на слушателя да си мисли, че той има предвид нещо съвсем различно. Изказвания като „Маршал Петен беше истински патриот„, „Съветската преса е най-свободната в света„, „Католическата църква е против гоненията„, почти винаги се правят с цел да излъжат. Други думи, използвани малко или много нечестно, като в тях се влага различен смисъл, са: класа, тоталитарен, наука, прогресивен, реакционен, равенство.“Френският социален психолог и голям изследовател на поведението на тълпата Густав Льобон също се спира на силата на внушение, която притежават абстрактните и ценностно натоварени думи:
„Силата на думите е свързана с образите, които събуждат, и е напълно независима от реалното им съдържание. Думи с най-неясен смисъл понякога въздействат най-силно. Такива са например: демокрация, социализъм, равенство, свобода и други, чийто смисъл е толкова смътен, че дебели томове не стигат за уточняването му. И въпреки това някаква наистина вълшебна мощ се свързва с кратките им срички, сякаш в тези думи се крие решението на всички проблеми. Те обобщават най-различни несъзнавани стремежи и надеждата за осъществяването им.“ (Густав Льобон, Психология на тълпите)
Произход на израза
За първи път изразът „бляскаво обобщение“ се употребява в американския политически контекст от сенатор Rufus Choate в края на 19 век по време на дискусията за необходимостта да се забрани робството. В писмо до свой политически противник, борец против робството, сенаторът застъпва тезата, че институцията на робството в никакъв случай не нарушава американската конституция, която съдържа много „бляскави обобщения“ като свобода, равенство и други думи с абстрактен и неясен характер.
През 1859 г. Абрахам Линкълн в отворено писмо до Хенри Пиърс критикува своите политически опоненти, които наричат основополагащите принципи на Томас Джеферсън „бляскави обобщения“.
През 1930 година Институтът за анализ на пропагандата разкрива ефективността на техниката „бляскаво обобщение“ за целите на внушаващото манипулативно въздействие върху емоциите на хората. Основните характеристики на такива думи, определяни като бляскави обобщения са, че те са неясни, абстрактни и имат позитивен смисъл.
Когато един политик твърди „Аз съм патриот“ и в същото време не пояснява какъв смисъл влага в това понятие и не дава никакви примери за личния си патриотизъм, този политик използва техниката „бляскаво обобщение“.
Рекламистите също широко прилагат тази техника. Твърдения като „Пийте продукта Х и ще се чувствате ободрени“ звучат положително и карат потребителя да закупи продукта като в същото време не съобщават нищо конкретно.
И така, ако искате да използвате тази техника в своите послания, послушайте съвета на специалистите:
"Използвайте привлекателни, но неясни думи, които помагат вашата реч да звучи добре, но всъщност не казвайте нищо конкретно. Използвайте литературни похвати като алитерация, метафора и други, които превръщат думите ви в поезия, звучаща в хопнотичен стил. Използвайте думи, които се обръщат към ценностите, които често възбуждат силни емоции. Общ елемент на техниката "Бляскаво обобщение" са неясни съществителни, въплътяващи идеали, такива като достойнство, свобода, слава, единство, справедливост, любов и уважение."Changingminds.org
Източници:
Changingminds.org
Няма коментари:
Публикуване на коментар