В Чикаго, Илинойс, а вероятно и в други щати, се полагат големи грижи за озеленяването на улици, градини, гробища, паркове и дворове. Съзнателно, целенасочено и професионално оформяне на публичната околна среда датира от средата на 19 век, а първата книга по озеленяване „Landscape Architecture” (Озеленителна архитектура) е публикувана през 1872, а списанието “Американска озеленителна архитектура“ започва да излиза през 1850 година.
В прекрасни ботанически градини могат да се видят най-екзотични дървета защото, създадени по модела на зоологическите градини, там се отглеждат растения и дървета нетипични за регионалната и дори национална и континентална природа. Те са преаназначени да запознаят посетителите с далечна и малко достъпна флора. В Америка, местни видове дървета са съхранени и специално обгрижвани в националните паркове. А те са много, 63 са специално обозначени като национални паркове навсякъде из страната, и са любимо място за посещение. Националните паркове в повечето случаи са част от националните гори. Но, разбира се, тази трансформация има своята цена – обширни бетонени и асфалтирани паркинги се простират на мястото на огромни дървета. Когато говорим за дърветата и горите, то в САЩ има по официални данни 155 национални гори, където дърветата са оставени да растат и се развиват на спокойствие в естествената им среда.
Но естствените гори в някои райони стават жертва на големи пожари, както е в Калифорния. Там почти ежегодно изгарят хиляди дървета. Ето защо защтници на природата и любители на дървета често посещават тези гори с фотоапарат, както е правил до средата на 50те години на 20 век известния и до днес художествен фотограф Анзелм Адамс, който е „запечатал“ в изкустото си безброй природни чудеса включително много стволове и дървета. В последните години Еван Търк, автор, аниматор и илюстратор, автор на книги за деца и възрастни, включително книга за националните паркове “Ти си у дома. Ода за Националните паркове,“ пътува, за да създаде собствени графики и собствени картини. Негова статия озаглавена “Земята на гигантите. Поглед на един художник към секвоята и национални паркове Кралски каньон“ публикувана в списание “National Parks” (Winter, 2022) описва неговото специално пътуване до тези паркове и гората от секвоя в период между два унищожителни горски пожара. Цветните илюстрации в статията са прекрасни образи на няколко многовековни секвои.
По специални озеленително-дизайнерски проекти са устроени парковете и градините на повечето университети, като това развитие е започнало още през 19 век. Забележителен в това отношение е University of Chicago. Кати Джийн Малони описва в книгата си “Чикагските градини. Ранната история“ (2008, The University of Chicago Press) възникването на парка около университета и сериозната конкуренция между няколкото озеленителни проекти. Първият академичен съвет на университета е свикан през 1892 година и на него се обсъждат проекти на изтъкнати ландскейписти-дизайнери. В Борда на тръста и в съвета са включени видни граждани на Чикаго, повечето от тях популярни с това, че винаги намират най добрите художници ландскейписти, както са ги наричали тогава, или както ние ги наричаме днес, озеленители. Така от създаването на университета в края ня 19 век до 30те години на 20 век много водещи ландскейп професионалисти оставят своя отпечатък в градините и парка на университета.
Първата личност асоциирана с оформянето на парка на университета е съдията Даниел Шори, член на Борда на Тръсовете. Той лично е финансирал и ръководил засаждането на двойна редица дървета акация и каталпа, които са все още част от този парк. Той също така е бил много съзнателно екологично ориентиран и се е преборил за съхраняването на няколкото стари черни дъба на територията на университетския парк, въпреки че тези дъбове са нарушавали общия дизайн. Термини като изкуство и хармония стават част от ландскейпистката терминология. Оживени спорове по засаждането на тези или онези дървета продължават до 30те години на миналия век като постепенно се включват екологични и природозащитни аспекти. През 1997 University of Chicago и паркът в университета са приети за член на Американската асоциация на ботаническите градини заради стилът на неговото озеленяване и растителни видове. И до ден днешен както студенти така и хората от квартала се разхождат с удоволствие из тази алея; и до ден днешен големите архитектурни фирми работят с най-добрите ландскейп архитекти, за да обхванат буквално всички аспекти на съответните сгради, паркове и градини при построяване и поддържане на околната среда. Към колежи и университети съществуват специализирани програми за обучението на озелинители/ландскейп архитекти. Докато пиша тези редове през март 2023 година, виждам на телевизионния екран студенти, които стачкуват с искане за по-зелена среда в университетите. Дали някога ще се наситим на дърветата и зеленината в нашата околна среда? Или дали дърветата ще започнат да се съпротивляват срещу лошите екологични условия на градската среда...
Ландскейп архитектите често са ангажирани и с друг тип работа. В Америка хората често сменят своето местоживеене. Хората се местят на нови места, в къщи с дворове и дървета, които са им непознати. Тогава собствениците на тези терени ангажират озеленители архитекти-оценители, които описват дърветата, техния вид, тяхната възраст, тяхната алергенност, устойчивост на вятър и на други природни катаклизми, .
Дъбовa алея
За дърветата, също както и за хората, може да се разказва и пише безкрайно, но отношениятя между тях са колкото хармонични, толкова и противоречиви. Но ние не можем без дървета, както и много дървета губят квоя смисъл без хората.
Линкове към споменатите в текста имена и организации:
University of Chicago - https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Chicago
Няма коментари:
Публикуване на коментар