Обикновената смокиня (Ficus carica) е дърво или храст.
Среща се в Средния Изток, Средиземноморието - от Авганистан до Мароко.
В България най-добре вирее в полетата на Пазарджик, Пловдив, Сандански, Петрич и по Южното Черноморие.
Разпространени у нас са сортовете Мичуринска 10, Поморийска 24 (Verdino, Verte, Green Ischia), Брънсуик/Брънзуик (Brunswick, Magnolia) и други.
СМОКИНЯТА (СМОКОВНИЦАТА) В БИБЛИЯТА
Интересно и невероятно - В Библията се казва, че Иисус Христос, проклел безплодната смоковница (смокиня)!
Снимка: Уикипедия
Натъкваме се на много тълкувания на това действие на Спасителя, като повечето от тях търсят неговия символичен смисъл:
“За какво била прокълната смоковницата, ако Иисус дошъл до нея, когато „още не беше време за смокини” (Мк. 11:13)? Но такива постъпки на Спасителя, като прокълнаването на смоковницата, се оказват пълни със символично и духовно значение.”
Ето как тълкува това “недопустимо” за добрия Божи син действие авторът на статията “За безплодната смоковница” монах Николае Щайнхард:
“Плодовете на смокинята са подчинени на природния цикъл. Човешката отдаденост обаче не бива да познава срокове и почивки. Ето как евангелският разказ за смокиновото дърво има дълбоко духовно тълкувание – не всичко може да се подчинява и да се разбира според правилата на естествената справедливост и елементарните природни закони. Безплодната смоковница всъщност е безплодният човек – студен, безразличен, невъзприемчив към призива свише.” Към целия текст: “За безплодната смоковница” -
Проповед на Велики понеделник за безплодната смоковница -
В София смокини можем да видим в много дворове в квартал “Лозенец”, на ул. “Шишман”, че дори и в двора на Президентството.
Още нещо интересно: ФОНДАЦИЯ “СМОКИНЯ”
Фондация “Смокиня” е организация в обществена полза, нестопанска, неправителствена, неполитическа, нерелигиозна организация, организация на равните възможности и НЕ дискриминира на каквато и да е основа.
За историята на фондацията:
Смокинята е символ в различните култури на мъдрост, благодат, плодородие, познание, устойчивост, просветление и др. Поради символиката и метафорите свързани със смокинята, името на фондацията бе решено да носи това име. Израз на намерение за устойчивост, развитие, познание, мъдрост, симбиоза. Към сайта на фондацията: https://smokinya.com/
За смокинята на сайта Българска флора онлайн -
Литература:
Борис Асьов, Антоанета Петрова, Димитър Димитров, Росен Василев. Конспект на висшата флора на България
Няма коментари:
Публикуване на коментар