Огкъс от книгата "Мишелъ Фуко" на Эрибон Дидиье
През април 1978 година, когато е в Япония", Фуко придобива нов духовен опит. Той решава да се запознае с практикуването на дзеп и учителят Омори Сонген, който ръководи по това време международния център по дзен медитация към храма Сайондзи в Юонихара, го поканил да прекара няколко дена с монасите. Придружили го Кристиян Полък, културно аташе в посолството на Франция и журналист от будисткото списание "Сюндзю" и по-късно те публикуват репортаж за срещата на философа със света на религията.
"Аз силно се интересувам от философията на будизма, - споделил Фуко с монаха, който ги посрещнал, - но не дойдох, за да я изучавам. Аз силно се интересувам от всекидневния живот в дзен храма, практикуването на дзен, упражненията и правилата".
На въпроса на монаха какви са според него връзките между дзен будизма и християнския мистицизъм, Фуко отговорил: "Това, което поразява в християнската духовност, то това е вечното търсене на индивидуализацията. Търсенето на онова, което се крие в дълбините на душата на индивида. "Кажи ми, кой си ти" - ето на това се основава християнската духовност. Що се отнася до дзен, то, както ми се струва, неговите техники, свързани с духовността, са точно обратното, насочени са към разтваряне на индивида".
,Фуко е проявявал силен интерес към Япония, но не с такава страст както е било при Ролан Барт или Клод Леви Строс.
Връзки:
Фуко Мишел: биография и философия
Мишел Фуко – Мания – единственият изход за прекомерна любов, преживяла разочарование
Книги на български/
ОписаниеДнес вече е ясно, че Мишел Фуко (1926–1984) е сред най-важните мислители на нашето време. В настоящото издание са представени повечето от значимите кратки текстове на Фуко. Писани и изричани в продължение на двайсет години, те засягат основните теми на неговото творчество – езика, властта, субекта, пределите на философията, измеренията на свободата. Те задават неочаквани въпроси, проблематизират очевидности, разкриват изненадващи перспективи. Те са като кутия с инструменти за всеки, който я отвори и пожелае да си послужи с каквото намери в нея в стремежа да мисли действително по друг начин и да работи за собствената си промяна.
Откъс от книгата може да се прочете тук:
,
Няма коментари:
Публикуване на коментар