понеделник, 20 януари 2020 г.

Юан цигун за модерната епоха


Днес пак открих нещичко новичко - Юан цигун, представен на сайта



Създателят на новата цигун практика Юан дзъ

Връзка към американския сайт тук

ЕТО И ЕДНО КЛИПЧЕ:


А на тази страница е обяснена накратко същността на юан цигун с текст и видеоклипчета.






неделя, 19 януари 2020 г.

За "не действието" - любимото ми понятие от любимия ми даоизъм

Днес ми е ден на късмета - помисля си за нещичко и Гугълчето тутакси ми го доставя!

И така - споделям едно кратко филмче за най-същностната категория на даоизма (след даото, разбира се) - не-действието. Спомням си едно определение на не-действието, което ми направи впечатление - цитирам по памет - "не-действието не означава бездействие. По-скоро това е "действие чрез не-действие". Е, така е - даоизмът работи с парадокси, но - свиква се.


Не заставай напряко на ситуацията - казват мъдреците даоси - ориентирай се накъде се развива ситуацията и се възползвай от нейния потенциял, Облегни се, демек, на ситуацията, а не й пречи. Много ми допада!
Ето го и филмчето:



Ще го преведа в най-скоро време, обещавам!

Изкуството да живеем без усилие


Току що открих този филм. Надявам се да намеря обяснение на понятието у уей, което е в сърцевината на разбирането на даоизма за мъдростта на живота.
У уей или "действие чрез не-действие"  
да видим!


събота, 18 януари 2020 г.

Карл Г. Юнг – Предговор към „И Дзин. Книга на промените.“


И дзин или Книга на промените е в основата на цялата китайска мисъл. Това е книга сложна, многопластова, книга, чиято логика, богатство на съдържанието и невероятното многообразие на тълкуването й през вековете от автори от различни култури, те кара да затаиш дъх и да я сложиш настрана,  за да се върнеш към нея след някколко десетилетия.

Радвам се, че попаднах на българския превод на предговора на Юнг.

Ето кратките бележки на автора на сайта, където открих текста:

Карл Г. Юнг – Предговор към  „И Дзин.  Книга на промените.“



Този предговор е възложен на К. Г. Юнг през 1948 година от американските издатели на  превода от китайски на „И Дзин“ на Рихард Вилхелм, преведен от немски на  английски език. Преводът е на Кеъри Ф. Бейнс и вижда бял свят през 1950 година.

Не мога да зная по каква причина този предговор  не е бил одобрен от издателите. През 1949 година К. Г. Юнг  написва втори по ред предговор, който значително се различава от този от 1948 година. Най-общо казано,  в първия предговор Юнг отделя значително повече място на трудностите, които е срещнал при своето начинание – „непредубеденият читател да е вече в състояние да си изработи най-малкото предварителна представа за това, как „И Дзин” действа“.
Предговорът на Юнг от 1949 година е преведен от г-жа Красимира Матеева, като част от нейния превод на „И Дзин, Книга на промените“ на издателство „Анхира“ – София.

Shi-jian





Документален филм за тай чи




Радио Китай за България

Принципи на традиционната китайска медицина

Краят на старата и началото на новата календарна година е време, когато правим равносметки за миналото и планове за бъдещето. Ако една от целите ви през настоящата година е свързана с грижите за здравето, може би следните съвети на традиционната китайска медицина ще ви бъдат от полза. Някога в древността в Китай преценявали дали един лекар е добър по това колко болни има в района, за които се грижи. Колкото по-малко били те, толкова по-голяма била славата му.

Един от основните принципи в традиционната китайска медицина е да се забележат първите сигнали на дисбаланс в работата на организма и да се предотврати появата на болестта. Тя предлага практически съвети за поддържане на добро здраве през целия живот, които са повлияли силно върху традициите на азиатците. В „Хуанди нейдзин“ („Трактата за вътрешното на император Хуанди“) пише следното: „В миналото мъдреците лекували болестите, преди да са се появили, точно както доброто правителство или император успявали да предприемат необходимите мерки, за да не допуснат да се разрази война. Лекуването на болестта, след като се е появила, е като потискането на бунт. Ако започнеш да копаеш кладенец, след като ожаднееш, или ковеш оръжия, след като е започнала битката, то единственият въпрос, който можеш да зададеш, е: Не е ли късно за тези действия?“

Три прости, но незаменимиs принципа за съхраняване на здравето

1. В хармония с природата и заобикалящата ни среда Според традиционната китайска медицина човекът принадлежи на природата и е част от нея. Неговото здраве е силно повлияно от промените в околната среда, като смяната на сезоните, на деня и нощта и т. н. Когато човек е в състояние да адаптира начина си на живот към тях, тогава постига хармония с природата и е в състояние да се предпази от често срещаните причини за заболяванията. Това включва регулиране на умствените и физическите дейности, времето за ставане и лягане, хранителния режим според сезонните промени. Понякога се налагат и промени в дома и офиса, за да хармонизираме средата, в която живеем, за да не вреди тя на здравето. Не бива да забравяме, че е необходимо да не губим допира с природата и да прекарваме известно време навън - топлината на слънцето, свежият въздух, звукът на морето и невероятните красоти, които може да открием навсякъде, са от съществено значение за здравето.

2. Пазете тялото и духа В китайската медицина грижите за физическото тяло включват здравето на вътрешните органи, есенцията Дзин, жизнената енергия Ци, кръвта, мускулите и сухожилията, ума и сетивата. Физическото тяло е дом на духа (Шън). Единствено ако то е здраво, и духът ще е здрав. Подходящият хранителен режим, поддържането на равновесие между работата и почивката и умереност във всичко, избягването на екстремни условия (топло и студено), физическата активност и спортът, всичко това допринася за запазването на добрата физическа форма. В грижите за тялото трябва да се обърне по-специално внимание на сърцето, което е дом на духа и управлява здравето на всички органи. „Представете си сърцето като басейн с вода. Когато повърхността е спокойна, ясно отразява възприятията от външния свят. Когато е раздвижена от вятъра на седемте емоции, тогава отражението е размътено и човек изпитва трудности да възприеме истинската природа на ситуацията“ (д-р Уан Дзюи). Грижите за духа са свързани с постигането на баланс между различните емоции. Ако нашият дух или емоции са прекалени или остават небалансирани дълго време, това оказва влияние върху свободното движение на жизнената енергия Ци в тялото. Не бива да сме прекалено ядосани, тъжни, уплашени и дори радостни твърде дълго време, както и да не трупаме недоволство или да задържаме чувствата вътре в нас. Заобиколете се с позитивни хора и избягвайте тези, които ви карат да се чувствате потиснати. Имайте предвид, че нашето поведение към другите може да окаже силно влияние върху техните емоции и здраве. Ето защо тормозът и емоционалното насилие причиняват физически проблеми. От гледна точка на традиционната китайска медицина емоциите ни са важна причина за много физически заболявания. Също така нарушенията в работата на някои вътрешни органи може значително да засегне характера, настроението и ежедневните дейности. За да се избегнат проблемите на физическо ниво, е необходимо да се поддържа спокоен умът, да се ограничи емоционалният стрес, да се избягват крайните чувства, колкото е възможно. Грижите за тялото могат да помогнат на духа, когато е наранен, а ясният и спокоен дух - да предпази тялото. Също като Ин и Ян, тялото и духът се допълват взаимно и на тях не бива да се гледа като на две отделни неща.

3. Баланс между движението и покоя Също както в природата се редуват сезоните, денят и нощта, така и тялото се нуждае от движение и покой. Както казва една китайска поговорка: „Тялото трябва да е активно, а духът спокоен“. Единствено когато движението и покоят са подходящо балансирани, може да се поддържа добро здраве и да се предотвратят болестите. Движението включва работа и физически упражнения. Ако тялото (което не изключва ума) не е активно, Ци и кръвта ще застоят и това ще доведе до заболяване. Редовното практикуване на упражнения като тайдзицюан и цигун може да укрепи устойчивостта на организма срещу болести и да забави стареенето. Покоят е противоположен на движението. Той включва спокойствието на ума и тялото. За да се съхрани доброто здраве, е необходимо умът да се поддържа спокоен, да се освободим от стреса и да се въздържаме от силни емоции и желания. Движението и покоят трябва също да са умерени. Дисбалансът, особено за продължителен период, ще навреди на здравето и ще предизвика появата на болести. Всеки трябва да тренира редовно, но не и до физическо изтощение. Умът също трябва да се използва внимателно, но да не се стига до умствена преумора. Целта е да сме активни, без да стигаме до изтощение, и да сме в покой, без да прекаляваме. Тайдзицюан и цигун практиките са добър пример за физическа и духовна тренировка, която не изисква екстремни движения, но развива добра стойка, техники за дишане и медитация, учи ни да пазим тялото и духа. Разбира се, всеки може да избере любим за него спорт или физическа активност. „В миналото хората практикували Дао, Пътя на живота. Те разбирали принципа за хармония, представен от трансформациите на енергиите на Вселената, и създали упражнения, за да насърчат потока на енергията, за да постигнат хармония с Вселената. Хранели се балансирано в определени часове на деня, ставали и лягали в нормално време, избягвали голямото натоварване на тялото и ума и се въздържали от всяко прекаляване. Те поддържали доброто състояние на тялото и ума, затова не е изненада, че живеели повече от сто години.“ (Хуанди нейдзин)

Материалите са от здравната хроника на Радио Китай

Акупресура и чигун

С удоволствие представям книгата на д-р Ван, основател на академия "Ханлин". На неговите лекции се запознах и запалих по цигун.

За съжаление нямам книгата и я представям чрез анотацията за нея, която открих в интернет.



Анотация

Акупресурата е достъпен и безопасен метод за профилактика и лечение, доказал своята ефективност през хилядолетията. 


Основна цел на акупресурата е посредством натискане на определени точки по тялото да се стимулира потока на енергията и кръвта и да се постигне по-добър баланс във функциите на вътрешните органи и системи. 

Известна поговорка в китайската медицина гласи: 

"Има ли болка, значи не е отпушено. Ако е проходимо, тогава няма болка"

На китайски език този израз звучи като скоропоговорка: "тон, дзъ пу тон; тон дзъ пу тон". Произнасянето на "тон" означава "болка", но по същия начин се произнася и думата "отпушване, проходимост". Разликата е само в йероглифите, с които се изписват тези думи. Това е един пример за дълбокия философски смисъл на думите в китайския език. 

Според китайската медицина причината за всички видове болки се дължи на застоя на енергия и кръв. 

Ако меридианите и каналите в тялото са отпушени и енергията е проходима, тогава няма да има болки в тялото. Потокът на енергията задвижва кръвта и стимулира кръвообращението. В случай, че има застой на енергия, това ще причини и застой на кръв. А застоят им води до образуване на различни болестни състояния. 

Може да се каже, че всички болести произлизат от недостиг на жизнена енергия или застой на енергия и кръв. Ето защо, основен принцип в китайската медицина, лечебния чигун и акупресурата е енергията и кръвта в тялото да се движат свободно, а енергийните меридиани и канали да са проходими. 

Чигун е наука за същността и еволюцията на живата материя. Чрез дългогодишни наблюдения върху Природата древните хора са доловили, че между човека и нея има взаимовръзки. Тези знания са били анализирани и осмислени след многократното им проверяване в процеса на хилядолетна практика. 

Чигун представлява също така метод за саморегулация на здравето, психиката и ума, за постигането на дълголетие и качествено усъвършенстване на живата материя. 

Смелостта да бъде описван е идвала след десетилетия лични проверки и анализ. Благодарение на теоретичните изследвания и практиката на много поколения хора, през хилядолетията знанията са били непрекъснато обогатявани, развивани и усъвършенствувани, за да се превърнат накрая в неразривна по своята логичност и съдържание система... 

Д-р Ван Циенцюн е един нетрадиционен ум, който съчетава дълбоките си познания за същността на връзките между Човека и Природата с практическия талант да обучава и лекува. Президент е на Европейската асоциация по чигун, член на Общокитайската асоциация за научни изследвания по чигун, на Общокитайската асоциация за традиционна медицина, бивш сътрудник на Института за Човека в Пекин и сегашен ръководител на сдружението с идеална цел Академия "Ханлин", което обединява хора с планетарно и нестандартно мислене от различни страни, със седалище в България. Лекувал е чрез чигун-терапия членове на китайското правителство, видни западни и китайски интелектуалци, множество обикновени хора и чуждестранни посланици в България.

16-те упражнения на д-р Ван

Невероятно! Съвсем случайно открих упражненията в ютюб! Изобщо не подозирах, че някой ги е качил! Колко отдавна беше когато за първи път посетих курсовете по чигун на д-р Ван в академия "Ханлин! Някъде вкъщи са записките ми, помня и правя някои от упражненията, но не всички! Да не говорим за т. нар.  "мисловно упражнение", на което д.р Ван толкова държеше, а аз изобщо не правя!

Кой е изпълнителят, не знам, но му благодаря! Както и на дамата, която дава кратки пояснения към упражненията!


Мисля, че книгата на д-р Ван в двете й части още може да се намери по книжарниците и в китайския магазин на една от преките на ул. "Пиротска".

Ето и книгите на д-р Ван:



И анотацията:

Енергиите в човека и начини да бъдат засилени

Д-р Ван Циенцюн е един нетрадиционен ум, който съчетава дълбоките си познания за същността на връзките между Човека и Природата с практическия талант да обучава и лекува. Президент е на Европейската асоциация по чигун, член на Общокитайската асоциация за научни изследвания по чигун, на Общокитайската асоциация за традиционна медицина, бивш сътрудник на Института за Човека в Пекин и сегашен ръководител на сдружението с идеална цел Академия "Ханлин", което обединява хора от различни страни, със седалище в България. Лекувал е чрез чигун-терапия членове на китайското правителство, видни западни и китайски интелектуалци, множество обикновени хора и чуждестранни посланици в България.


Втората част:



Анотация:

Настоящата книга е 2 част от поредицата "Естествен чигун". Тук се съдържат познания какво представлява животът от гледна точка на древните мъдреци на Китай и каква е неговата връзка със земните и космическите енергии. 

Кои са трите съкровища на човека, какъв е механизмът на усъвършенстването и издигането, през какви етапи се минава, какви явления и способности развива човек на всеки етап от усъвършенстването, какви са дихателните практики, които могат да бъдат използвани.





Дао дъ дзин в превод на Стивън Мичъл



Без да разбера как и кога се е случило, но наскоро открих, че съм колекционер на различни издания на една от най-най-любимите ми книги "Дао дъ дзин" и ето, реших да ги представя тук.









А ето в Ютюб четат руския превод на Стивън Ммичъл на Дао дъ дзин












петък, 17 януари 2020 г.

Цигун: 18 движения

Скоро открих този видеоклип и от няколко дена правя упражненията. Харесват ми. Надявам се, че и вие ще ги харесате.

Като ми остане време, ще преведа названията на отделните упражнения.