вторник, 26 март 2024 г.
РАЙСКАТА ГРАДИНА УАЯНАД, ИНДИЯ
РАЙСКАТА ГРАДИНА УАЯНАД, ИНДИЯ
Недокосовани гори, сред които човек се чувства като в храм, племенни селища, дървесни къщи и богата фауна.
Резерватът се простира на височина от 700 до 2100 метра.
От блога
ДРЕВНИ ИЗОБРАЖЕНИЯ НА ДЪРВЕТА, НАЙ-СТАРИТЕ ДЪРВЕТА
Източник: Марица.бг
Праисторическите гори на Антарктика
***
Праисторическо светилище, които датира от втората половина на шесто хилядолетие преди Христа, е открито по време на строителни дейности на къмпинг „Градина" край Созопол.
Обектът е най-ранният открит по Черноморието и един от най-ранните на Балканите. В шахта, с дълбочина близо шест метра, археолозите откриват парчета дърво, което датира от третата четвъртна шестото хилядолетие преди Христа. Според тях това е най-старото дърво, откривано в България.
Още по темата: https://news.bg/culture/nay-drevnite-parcheta-darvo-namirani-u-nas-izkopaha-arheolozi.html
понеделник, 25 март 2024 г.
Драконово дърво
Произхожда от архипелага Сокотра в Индийския океан. Името му произлиза от червения сок, който изпуска.
Първото описание на драконовото дърво е направено през 1835 г. от генерал-лейтенант Wellsted. По това време той участва в експедиция на Източноиндийската компания за проучване на остров Сокотра. По-късно, през 1880 г. , шотландският ботаник Isaac Bayley Balfour му дава името
„Dracaena cinnabari“. Драконовото дърво е застрашено от изчезване и за него се полагат много грижи, както и за цялостната уникална флора и фауна на архипелага Сокотра, която е част от световното наследство.
Приложение: от древни времена от дървото се събира пурпурно червена смола, наречена драконова кръв, която се използва широко и до днес.
Интересно: Италианските майстори на цигулки използват смолата като лак още от 18 век и до днес.
Снимка: https://bethmoon.com/island-of-the-dragons-blood/Източници:
Island of the Dragon’s Blood - https://bethmoon.com/island-of-the-dragons-blood/
Dragon's Blood Tree, https://www.iucnredlist.org/species/30428/9548491
неделя, 24 март 2024 г.
ДЪРВЕТАТА В КАРТИНИТЕ НА БОРИС ДЕНЕВ
БОРИС ДЕНЕВ
Борис Денев Чоканов е роден на 7 февруари 1883 г. в Търново. От 1903 до 1908 г. е учител в родния си град. Все още без академично образование в областта на изобразителното изкуство, през 1909 г. Денев организира първата си самостоятелна изложба в София. От 1909 до 1914 г. следва живопис в Художествената академия, Мюнхен, при проф. Лео фон Льофтц, Карл фон Маар и Анджело Янк.От 1914 до 1935 г. е военен художник в София. През 1920-те години работи известно време в Италия.
Денев работи предимно в областта на пейзажа. Много от картините му разкриват любовта на художника към родния град Търново, други пресъздават красотата на природата от други живописни кътчета, като Мелник, Пловдив, Самоков, Софийско. Борис Денев е автор също на портрети и фигурални композиции.
Неговата дъщеря – Славка Денева също е известна художничка. Двамата не се вписват в канона на соцреализма. Борис Денев е изключен от СБХ, като едва през 1980-те г. съюзът организира негова изложба. През 1993 г. е създаден фонд „Поддържане на изкуството в България", който реставрира над 300 творби и показва постоянна експозиция на Славка и Борис Деневи на ул. "Шипка" 18. През 1999 г. се учредяват наградите „Борис Денев" и „Славка Денева", които се връчват на две години.
Борис Денев умира на 31 декември 1969 г. в София.