"Ако искаме да сме здрави,
да забавим процеса на стареене
и да удължим живота си,
трябва да се научим да натрупваме жизнената енергия Ци в тялото си
и да поддържаме нейното хармонично циркулиране"
Из един учебник по традиционна китайска медицина
Цигун е древнокитайска система за укрепване на физическото и психическото здраве. Тя е елемент от традиционната китайска медицина, основаваща се на концепцията за жизнената енергия
Ци, пронизваща цялата вселена, в това число и човешкия организъм. Цигун е изкуството и науката да управляваме тази енергия в нашия организъм чрез комплекси от физически упражнения, дихателни практики и медитация.
Думата цигун е съставена от две думи:
-
Ци - тълкуванията на този термин в литературата са многобройни, но за целите на тази публикация избирам най- често срещаното определение - жизнената енергия. Ще се опитам да изясня значението на думата по-подробно в друга публикация;
-
гун - усилие, занимание, изискващо много време, упоритост и постоянство.
Така най-често цигун се определя като вид тренинг, свързан с Ци и изискващ време и усилия.
Ефектите от заниманията с цигун са много: активиране на скритите потенциални сили на организма за саморегулация, засилване на имунната система, намаляване на стреса и тревожността, забавяне на процесите на стареене, постигане на дълголетие. На по-висшите нива на практиката се работи върху постигане на хармония на духа и тялото, личностно усъвършенстване и реализация в съответствие с естествените закони на вселената.
Лично за мен цигун е врата към познаването на моята същност и на същността на живота и вселената въобще. Защото практикувайки цигун, аз се докосвам до великите учения на изтока, чиито откровения и постижения съвременната западна наука започва да открива и цени все повече.
Кой може да практикува цигун?
Няма ограничения за практикуването на цигун, нито възрастови, нито здравословни. Всички, които искат да живеят в добро здраве, да се справят по-добре със стреса във всекидневието, да отложат старостта, да удължат живота си и да постигнат хармония със себе си и другите ще напреднат много в това отношение ако посветят време и усилия на практиката на тази древна оздравителна система с доказани положителни ефекти.
Каква е научната основа на системата цигун?
Преди всичко това е теорията на традиционната китайска медицина.
Каква е философската основа на цигун?
На първо място това е даоската концепция за единството на всичко съществуващо – законите, управляващи природата и живота на човека са едни и същи – светът на човека е микрокосмос, част от света на природата – макрокосмоса. Тайната на хармоничното съществуване е да се научим да живеем естествено, в съгласие със законите, управляващи целия Космос.
Кога се появява системата цигун?
Различните източници сочат различни периоди - спорпед някои системата се заражда преди 3 000 години, според други - дори преди повече от 5 000 години.
Кога методиката цигун се споменава за първи път?
Някои основни положения на методиката се споменават още в най-стария и авторитетен трактат по китайска медицина “Канон на Жълтия император за вътрешното” (III – I в. пр. Хр.).
За илюстрацията: Рисунка върху коприна от III - IV в. пр. Хр. изобразяваща една от най-древните форми на цигун - практиката Дао - ин.