петък, 19 януари 2024 г.

ЦИТАТИ ЗА ДЪРВЕТАТА И ГОРАТА; ХАЙКУ

Снимка: Уикипедия

Ако дървото не е цъфтяло през пролетта, напразно ще търсите по клоните му плодове през есента!”

Ултър Скот, един от най-големите британски и шотландски романисти. През 1820 година получава благородническа титла.

https://manager.bg/lyubopitno/poetichni-citati-za-esenta


****************************************************************


Най-добрият съсед, който можеш да имаш, е дърво, живо дърво. Те слушат повече, отколкото говорят, осигуряват сянка в горещите дни, дават ви храна и подслон и не искат нищо в замяна.

Майкъл Дж. Съливан

https://www.citat.bg/maykal-dzh-salivan



****************************************************************


“Ние сме като полските диви круши - не умират нито от киша, нито от суша”

Здравка Евтимова


"Когато обичаш едно дърво, то може да тръгне нагоре, докато мразиш ли го, то може да изсъхне. Всеки човек е възможност да изследваш нова галактика, да попаднеш на изследван път. Срещнеш ли човек, потърси силното в него"

Здравка Евтимова



****************************************************************


Дърветата са очарователни, великолепни създания, които са навсякъде около нас, но повечето от нас знаят толкова малко за тях.”

Leah Rachel Bon Essen

https://www.chicagobooth.edu/magazine/imagining-more-accessible-society



****************************************************************


Човекът и надеждата или човекът и неговата вяра, че любовта и доброто са непобедими. Какво би онагледило най-добре такъв стремеж към всеобхватното? Може би такава илюстрация е дървото, което със своите корени олицетворява метафизиката, стволът му представлява физиката, а клоните – всички останали науки.”

Цитат от статията “В Челопеч се проведе Арт среща „Дървото на надеждата” на в. Труд

Още за събитието:

На 7 април 2023 г. група творци участва в засаждането на първите фиданки Гинко билоба – символ на „Дървото на надеждата“. Както е известно, Гинко билоба е ценно дърво; след атомните бомбардировки в Япония през 1945 г. то единственото оцелява. В Япония е на изключителна почит, като там са известни десетки разновидности. В проявата се включиха и момичетата от ВГ „Средногорски звън“, които изпяха химна "Дървото на надеждата" по текст на Мариана Добрева, музика и аранжимент – Алекс Нушев. 

https://trud.bg/%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0-%D1%89%D0%B5-%D0%B2%D0%B4%D1%8A%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2-%D0%B0%D1%80%D1%82-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B8-%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%87/



********************************************

Вековните дървета са жива връзка към нашето минало и те често ни предоставят крехка връзка в постоянно променящия се свят. Това е тяхна история, но същевременно и наше битие. Подобно на човека всяко дърво има своя специфична форма и характер, които то носи през целия си живот.“

Джулиън Хайд, писател

https://www.economic.bg/bg/a/view/neveroyatno-krasivi-darveta-galeriya-38735

https://www.toptenz.net/



********************************************


“… дърветата ни учат да сме по-човечни и да развиваме трудното изкуство да възприемаме другите такива, каквито те наистина са.”

Мартин Бубер, философ

https://www.themarginalian.org/2018/09/11/martin-buber-tree/


********************************************


Във всички човешки култури на Дървото и Гората се отделя специално място. Лесът е територия, обградена от тайнственост. В него се случват мистериозни неща, тук живеят загадъчни и чудни създания. Той е магически и опасен, но – и  необикновено примамлив за човека.”

Илиана Т. Илиева-Дъбова

Източник: Гората и дървото – символи и знаци - https://www.chitatel.net/forest-symbols-and-signs/



********************************************


Ако искаш да познаеш истинската сила и търпението, прекарай време в компанията на дървета.“

Хал Борлан

(Harold "Hal" Glen Borland) (1900 – 1978) was an American writer, journalist and naturalist. In addition to writing many non-fiction and fiction books about the outdoors, he was a staff writer and editorialist for The New York Times.[1]

Източник: Чувствате се по-добре след разходка навън? Науката обяснява защо - https://fakti.bg/life/242966-chuvstvate-se-po-dobre-sled-razhodka-navan-naukata-obasnava-zashto



********************************************


На Изток съзерцават гората. На Запад броят дърветата.”

Уейн Дайър, американски международно известен автор и лектор в областта на саморазвитието и духовното израстване. През четирите десетилетия на кариерата си е написал повече от 40 книги, включително 21 бестселъра на New York Times. 



********************************************

Дървото на свободата понякога трябва да бъде поливано с кръвта на патриоти и тирани.”

Томас Джеферсън, (1743 – 1826), третият президент на САЩ, американски държавник, посланик във Франция, политически философ, революционер, агроном, градинар, земевладелец, архитект, археолог, робовладелец, основател на Университета на Вирджиния.

https://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%81_%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%8A%D0%B



********************************************


Гюлистан или градината на цветята” от шейха Саади от Шираз прочетох следното: “Тъй попитали един мъдрец: “Сред многобройните чутовни дървеса, които всемогъщият Господ Бог създаде високи и сенчести, един само кипарисът се зове асад, сиреч свободен, макар да не дава плод. Къде се крие тук загадката?” Мъдрецът отвърнал: “Всяко дърво по определено време на годината връзва плод, потъва в свежест и цвят или съхне и жълтее; ни една от тези промени не е позната на кипариса, вечно избуял в зеленина; като него са асадите, сиреч свободните поради непоклатимата си вяра люде… Не отдавай сърцето си на преходното. Пълни ли са ръцете ти, бъди щедър като фирмата; нямаш ли какво да дадеш, бъди асад - свободен като кипариса.”

Хенри Дейвид Торо. Живот без принципи., Сиела, 2011, стр. 334



********************************************


Дърветата имат интелект. Имат емоции. Комуникират си едно с друго. И затова са перфектните слушатели. Може да им се оплачеш“

Марина Абрамович, Оплачете се на дърво, за да преживеете 2020-а


********************************************


Дърветата са най-добрите слушатели, излейте им негативната си енергия”, призовава пърформанс артистка (видео)

https://www.ploshtadslaveikov.com/marina-abramovich-oplachete-se-na-darvo-za-da-prezhiveete-2020-a/



********************************************


Най-старото дърво на земята се счита един кедър на остров Якусима – смята се, че възрастта му е около 7200 год. Какъв опит! Има дървета с Дълбоко Мъдро Мълчание – това Мълчание разкрива тяхната Мъдрост.”



********************************************


Не се ли успокояват понякога хората до красивото мълчание на едно дърво?”

Елеазар Хараш. Тайните на друидите., Предговор. Друидите и тайните на дърветата. 

https://search.svetanaknigite.bg/elementor-415/



********************************************


Отдавна обичам дърветата и да се разхождам сред тях. Всеки ден се уверявам, че прекарвам поне известно време, оценявайки красотата на дърветата; в крайна сметка дърветата са тези, които поддържат нашето съществуване – без растения, които превръщат слънчевата светлина в кислород, ние нямаше да съществуваме. Художниците също са имали дълга любовна афера с дърветата и ровенето в изобилието от дървесно изкуство е завладяващо.”

Анита Сети, носител на награди журналист, писател и критик. Сътрудничи на Guardian и Observer, The Sunday Times, Telegraph, FT Life & Arts, Independent, i paper, Times Literary Supplement, Granta и New Statesman и на радио BBC. Родена е и израства в Манчестър, Великобритания. 

(https://artuk.org/discover/profile/anita-sethi)



********************************************


Видът на дърветата ме впечатляваше по-сериозно и по-дълбоко. Виждах как всяко от тях води свой собствен живот, има своя особена снага и корона, хвърля своеобразна сянка. Струваше ми се, че те са пустинници и борци, по-родствени на планините, защото всяко от тях, особено тези по планините, трябваше да води тиха, упорита борба за живот и ръст с бури, ветрове и каменяк. Всяко имаше своя мъка, всяко трябваше здраво да се крепи, а това придаваше на всяко от тях особена форма и особени рани. 


Имаше борове с изкъртени от бурята клони от едната страна, имаше и такива, на които червените стволове се преплитаха като змии в надвисналите скали; дърво и камък едно в друго се притискаха и крепяха. Те ме гледаха като войнствени мъже и възбуждаха в сърцето ми страх и почит.


Нашите мъже и жени приличаха на тях, бяха корави, със строги бръчки, скъпи на думи; най-добрите — най-вече. Научих се да съзерцавам хората като дърветата или скалите, да размишлявам за тях, да ги почитам не по-малко от тях, но без да ги обичам повече от мълчаливите борове.”

Херман Хесе. Петер Каменцинд - https://chitanka.info/text/32272-peter-kamentsind



********************************************


“Дърветата имат дълги мисли. С дълбоко дишане и релаксиране така, както имат по-дълъг живот от нас. Те са по-мъдри от нас, защото ние не се вслушваме в тях. Но когато се научим как да чуваме дърветата, тогава смелостта, припряността, детинската прибързаност на нашите мисли добиват една несравнима радост. Този, който се е научил да слуша дърветата, вече няма желание да е дърво. Това е дом. Това е щастие.”

Херман Хесе, немски и швейцарски писател и поет. Получава Нобелова награда за литература през 1946 г. Живее дълги години в Индия, насочва се към религиозно образование и така посоката на живот и мислене става показателна и за неговото творчество – будизма и пътуването на Изток, Индия и Непал.

Херман Хесе е идол на много поколения – като учител по източна мъдрост в «Сидхарта», със зрелостта и прояснената невъзмутимост в «Игра на стъклени перли». 

Източник: Мариана Стракова. “Дърветата и истините за живота” 

https://change-life.eu/tree/



********************************************

МАСЛИНА

И се сетих за земеделците, които отглеждат     маслинови гори. Маслината е дърво, чийто плодове стават годни за обработка и ядене едва след като дървото навърши 60 години. Ако един човек засади маслинова гора, в рамките на собствения си живот той няма да може да се наслади на плодовете ѝ. Той сади гората за следващите поколения, а не за себе си. Тази мисъл често ме довежда до отчаяние, когато следя събитията в нашия обществен и политически живот и ги съпоставям със земеделците на маслиновите гори. Маслиновият елей е станал символ на милост – „елейсон“, защото добиването му изисква много труд, търпение и любов.”

Теодора Димова, Йерусалим на Балканите,

http://kultura.bg/web/%d0%b9%d0%b5%d1%80%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d0%bc-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5/


********************************************

ЗА ВИШНАТА


Незабелязано годините отминаха

и старостта косите посребри…

Но мъка и печал забравям,

щом зърна теб,

о, вишнев цвят!

Сей Шонагон, Записки под възглавката


*******************************************









ЗА ГОРАТА


 “Гората е оттатък оградата. Оградата на града. Имаме чувството, че подобно на морето гората може да понесе всичко. Подобно на майка или влюбен. Не е за препоръчване фактът, че това усещане се опира на фактите.

     На всички, които обичат природата и да пушат на чист въздух, препоръчвам девствените гори.”

ЙОРДАН ЕВТИМОВ

*******************************************

“ Мисля, че не бих опазил здравето и духа си, ако не прекарвах поне по четири часа на ден, а често и повече, в разходки из горите, полята, отвъд хълмовете, свободен от всякакви мирски задължения.” Хенри Дейвид Торо


*******************************************








ЗА ДЪБА:
  1. „Най-силният дъб в гората не е този, който е защитен от бурята и скрит от слънцето. Това е този, който стои на открито, където е принуден да се бори за съществуването си срещу ветровете, дъждовете и жаркото слънце.“ Наполеон Хил

Няма коментари:

Публикуване на коментар