събота, 20 януари 2024 г.

ДЪРВЕТАТА В БЪЛГАРИЯ


ВИДОВЕ ДЪРВЕТА В БЪЛГАРИЯ

У нас се срещат около 87 вида дървета. 


ПО ДАННИ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА ВОДИТЕ В СТРАНАТА СА ОБЯВЕНИ:


3 национални парка

11 природни парка

55 резервата

35 поддържани резервата, 

над 500 защитени местности и 

350 природни забележителности. 


Немалка част от защитените територии на България са включени в различни международни мрежи – Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство и Програмата за биосферните резервати на ЮНЕСКО, Рамсарската конвенция за влажните зони и др., които поставят пред провежданите политики допълнителни отговорности за гарантиране на устойчиво управление на природните ни ресурси.


ЗАЩИТЕНИ ДЪРВЕСНИ ВИДОВЕ В БЪЛГАРИЯ

За да бъде обявено дърво за вековно е необходимо собственикът, на чиято територия се намира (ако е в двор), да е съгласен с обявяването му за вековно, след което се прави експертна оценка, която включва: възраст, вид, обиколка, височина, особености и състояние. 


Възоснова на експертната оценка министърът на околната среда и водите взима решение и издава заповед, с която обявява дървото за защитено според Закона за биологичното разнообразие. Защитени могат да бъдат и група вековни дървета или цяла гора, но като природни забележителности според Закона за защитените територии.


ВАЖНО: Всеки може да посочи дърво да бъде обявено за защитено в съответната община или на адрес: priroda@parks.bg


Според Закона за биологичното разнообразие 15 вида дървета са защитени само в естествените им находища. За градските, парковите и градинските дървета отговарят общините:

  • Калабрийски бор;
  • Тис;
  • Дървовидна хвойна;
  • Визианов клен;
  • Обикновен джел;
  • Пърнар;
  • Гола кумарка;
  • Жлезиста кумарка;
  • Местенски дъб;
  • Тракийски дъб;
  • Троянски дъб;
  • Конски кестен;
  • Триразделнолистен ериолобус;
  • Българска круша;
  • Петтичинкова върба;


Към 2021 година защитени са 2193 вековни дървета. 


ЧЕРВЕНА КНИГА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Червена книга на Република България - Природа | МОСВ


ИНТЕРЕСНО


Кои са любимите дървета на българина


Конкурсът „Дърво с корен“ 

„Търсим дървото с корен – с история, произход, принадлежност, обичаи, с връзка с живота, с природата, със земята.”

 

Конкурсът „Дърво с корен“ се организира в България от фондация „ЕкоОбщност“ от 2010 г. Целта е да се посочат “дърветата, които обичаме – не защото са най-стари или най-красиви, а защото са специални.”

***


Радиоенциклопедия „Българската гора”

Първите масови залесявания

Автор: Елена Кортел


Категории защитени територии по българското законодателство

В България съгласно Закона за защитените територии има 6 вида защитени територии – резерватнационален паркприродна забележителностподдържан резерватприроден парк и защитена местност.


ЗАЩИТЕНИ ДЪРВЕТА В БЪЛГАРИЯ

Защитени дървета в България — Rezach.bg


ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ В БЪЛГАРИЯ

Защитени местности в България – Уикипедия


Организация "Да запазим горите" 

основана неофициално като сдружение на граждани през 2016 година. Целите на сдружението са да опазва и защитава Българските гори и Българската Природа.

През 2021 г. сдружението е официално регистрирано като фондация "Да запазим горите".


ЗАКОНИ


ЗАКОН ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

http://www.iag.bg/docs/lang/1/cat/1/index


ЗАКОН ЗА ГОРИТЕ

http://www.iag.bg/docs/lang/1/cat/1/index


ЗАКОН ЗА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ

http://www.iag.bg/docs/lang/1/cat/1/index


ЗАКОН ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ

https://eea.government.bg/bg/legislation/biodiversity/Zakon_biologichno_raznoobrazie_21.pdf


ЗАКОН ЗА ЛЕЧЕБНИТЕ РАСТЕНИЯ

Lex.bg - Закони, правилници, конституция, кодекси, държавен вестник, правилници по прилагане


„Архиви за природа“ – дигитален архив, създаден от Асоциация на парковете в България, който предоставя структуриран и публичен онлайн достъп до архивни документи за историята на управлението на защитените територии в България. Архивът съдържа полезна информация за природоопазването в България от 1901 г. с достъпни над 2800 документа


Бъдещи природозащитници – онлайн обучителен портал създаден от Асоциация на парковете в България, Българска фондация Биоразнообразие в партньорство със Солунския университет „Аристотел“, Гърция и Чешкия университет по природни науки в Прага. Съдържа над 100 обучителни материала (видео, презентации, лекции, наръчници, упражнения) с най-добрите практики и примери за провеждане на теренни изследвания, обработване на данни от изследвания, провеждане на застъпнически кампании и др.


Не сме сами на скалите – сайт на едноименната инициатива на Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ“ с информация за скалолюбиви видове и мерки за намаляване на тяхното безпокойство при практикуване на екстремни спортове + карта с катерачните обекти и препоръчителна регулация за намаляване на вредните въздействия върху дивата природа.


Сайт на Коалиция „За да остане природа в България“ – сайт на природозащитната Коалиция от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“. Съдържа новини и информация от членове и приятели на Коалицията. Богат текстови, снимков и видео материал за редица случаи на гражданско участие и реакция при разрешаване на екологични казуси и др.


Гис на WWF за старите гори – ГИС платформа, разработена от WWF с подробна информация за старите гори в България. Платформата съдържа информация за позволителни за сечи, дървесни видове и др. Има възможност за търсене на защитени територии и подаване на сигнали за незаконни сечи, камиони, превозващи незаконна дървесина, природни бедствия и др.

Регистър на защитените зони от Натура 2000 – сайт, създаден от Министерство на околната среда и водите с информация за защитените зони от Натура 2000 в България по европейските директиви на птиците и хабитатите. Сайтът позволява търсене на защитена зона по име, код или населено място, както и списък на процедурите по Оценка на съвместимост.


Регистър на защитените територии и зони в България – онлайн регистър, създаден към сайта на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) с информация за защитените територии, обявени по Закона за защитените територии и защитените зони от Натура 2000. Съдържа актуални данни за характеристиките на защитените територии и зона като: уникален идентификационен код; наименование; категория; площ; местоположение; дата на обявяване, актуални забрани и режими; цел и предмет на обявяване и др.

Няма коментари:

Публикуване на коментар