четвъртък, 18 януари 2024 г.

НАУЧНИ И ЕКО ОРГАНИЗАЦИИ, ЗАКОНИ


МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ


GlobalTree Portal

https://www.bgci.org/resources/bgci-databases/globaltree-portal/

От страницата на портала:

Този портал позволява достъп до информация за близо 60 000 дървесни вида в света. На страниците за видовете има информация за разпространението на дървесните видове, природозащитния статус (глобален и неглобален) и действията за опазване. От страниците на държавите може да се изтегли списък на държави със свързана информация за ендемизъм и природозащитен статус. 


Световен фонд за природата“(World Wild Fund), съкратено СВП (WWF) е международна неправителствена организация, създадена в Швейцария през 1961 г. с първоначално име Световен фонд за дивата природа, което и до днес е официалното име на организацията в САЩ и Канада. СВП е най-голямата организация за опазване на природното богатство, с над 5 милиона души членове. Дейността ѝ обхваща повече от 100 държави, включително и България (вкл. организацията WWF България).

https://www.worldwildlife.org/

Сайт на българския клон на Световния фонд за природата - https://www.wwf.bg/za-wwf/istoriya/

Накратко за историята на организацията:

1961 - Основан е Световният фонд за дивата природа (World Wildlife Fund - WWF) като международна организация за набиране на средства за природозащитни дейности.

1970 - 1980 - Организацията се разраства през 70-те и 80-те години на миналия век и разширява работата си за опазване на околната среда като цяло, а не само на избрани застрашени видове.

2006 - WWF България е официално регистрирана.

2007 - Най-мащабното природозащитно събитие - Часът на Земята, се провежда за пръв път в Сидни, Австралия, по инициатива на WWF.

Днес - WWF развива дейност в близо 100 държави на 6 континента; работи с помощта на 8000 служители; разполага с подкрепата на 5 милиона доброволци; има 30 милиона последователи в социалните мрежи.


Британски съвет за дърветата - The Tree Council - 

https://treecouncil.org.uk/



Европейската агенция за околна среда

главен сайт на английски език


European Arboricultural Council

https://www.eac-arboriculture.com/eac-intro.aspx


About EcoMatcher 

https://www.ecomatcher.com/


Сертифицирана корпорация, която засажда дървета и цели гори в сътрудничество с фондации от цял свят, специализирани в засаждането на дървета. Чрез модерните технологии клиентите на корпорацията ще знаят всичко за всяко засадено дърво при пълна прозрачност.

https://www.ecomatcher.com/types-of-trees/


FSC - Forest Stewardship Council®

Today, we’re the leader in sustainable forest management, operating the world’s most rigorous and trusted forest certification system

Our “check tree” label is found on millions of products worldwide, verifying sustainable sourcing from the forest to store shelves. Forty-six per cent of consumers around the globe recognise our label*.


Европейски съвет на арбористите 

(European Arboricultural Council, EAC) 

Основан е през 1992 година. Централният офис се намира в Бад-Хонеф, Германия.

Сайт: https://en.wikipedia.org/wiki/European_Arboricultural_Council


The European City of the Trees

2007, on the European tree conference in Valencia, EAC decided emphasizing a citys outstanding commitment in inner urban arboriculture. 

Naming European capital of trees had changed to European city of the trees after one year.


The International Union of Forest Research Organizations (IUFRO)

It is “the” global network for forest science cooperation. It is open to all individuals and organizations dedicated to forest and forest products research and related disciplines. It is a non-profit, non-governmental and non-discriminatory organization with a tradition dating back to 1892.

https://council.science/member/iufro-international-union-of-forest-research-organizations/


Международен съюз за защита на природата и природните ресурси (International Union for Conservation of Nature, IUCN)

Международна природозащитна организация, която се грижи за опазването на природните ресурси.

Основана е през 1948 г. Централата ѝ се намира в Глан, кантон Во, Швейцария.

https://www.iucn.org/


The International Laboratory for Plant Neurobiology

http://www.linv.org/about-us/


БЪЛГАРСКИ:


“Архиви за природа“ – дигитален архив, създаден от Асоциация на парковете в България, който предоставя структуриран и публичен онлайн достъп до архивни документи за историята на управлението на защитените територии в България. Архивът съдържа полезна информация за природоопазването в България от 1901 г. с достъпни над 2800 документа


Асоциация на арбористите в България 

Основана е през 2015 година като 

организация за професионални арбористи-катерачи. 

https://www.bg-arbor.org/%d0%b7%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%81-3/?fbclid=IwAR2k38EAJhXqFGQCB-MmiaD6uiF9GUAOPQZbVeknK03ypN1FYQieEolgn7I_aem_AU0g3x7YkG5w9Ww2p6N0ohWULoy2nRPd5UMSLW5lD-o3WymkE5NnjlgU2DaHP9I-SNc


Асоциация на парковете в България (АПБ)

Учредена е на 28.01.2003 г. в гр. София, като неправителствена организация с цел развитие и опазване на защитените територии, съхраняване на биологичното разнообразие на България и популяризиране на устойчивото развитие. Член е на Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“.

Сайт: http://parks.bg/


Бъдещи природозащитници – онлайн обучителен портал създаден от Асоциация на парковете в България, Българска фондация Биоразнообразие в партньорство със Солунския университет „Аристотел“, Гърция и Чешкия университет по природни науки в Прага. Съдържа над 100 обучителни материала (видео, презентации, лекции, наръчници, упражнения) с най-добрите практики и примери за провеждане на теренни изследвания, обработване на данни от изследвания, провеждане на застъпнически кампании и др.


Българско ботаническо дружество

Българското ботаническо дружество е едно от първите дружества в областта на природните науки. Дружеството започва да функционира официално от 21.12.1923. 
Целта на дружеството, според неговия Устав е „да разработва научни въпроси из областта на ботаниката и да изучава флората на България“.
За първи председател е избран началникът на отдела по Фитопатология към Земеделската опитна станция в София и бивш частен учител по естествени науки на княз Борис, д-р Борис Иванов.
Членове и ръководители на дружеството са били редица учени, между които академиците Стефан Петков, Николай Стоянов, Даки Йорданов, професорите Велчо Велчев, Стефан Кожухаров, Борис Китанов, Кирил Попов, Михаил Христов, Иван Бондев, Христо Кочев, Стефан Станев, Боян Захариев, Илия Чешмеджиев, Минчо Анчев и др.
Почетен член на ББД е бил и цар Борис III, за особените му заслуги към българската ботаника.

https://www.ubg-bg.com/news-view-819.html


Гората.bg

https://gobio.bg/2021/06/04/eko-organizatsii-gorata-bg/


Гис на WWF за старите гори

 – ГИС платформа, разработена от WWF с подробна информация за старите гори в България. Платформата съдържа информация за позволителни за сечи, дървесни видове и др. Има възможност за търсене на защитени територии и подаване на сигнали за незаконни сечи, камиони, превозващи незаконна дървесина, природни бедствия и др.



“За да остане природата в България” 

Независима, непартийна коалиция от граждански групи и неправителствени организации, която се бори за опазване на природата в България чрез насърчаване на гражданското общество и спазване на законодателството.

https://forthenature.org/


ЗАЩИТЕНИ ДЪРВЕТА В БЪЛГАРИЯ

Защитени дървета в България — Rezach.bg


ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ В БЪЛГАРИЯ

Защитени местности в България – Уикипедия



Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС)

https://eea.government.bg/


Институт за гората

Институтът е създаден през 1928 г. като специализирана “Служба за горско опитно дело”, изучаваща стопанисването и ползуването на горите в България. 

През 1940 г. службата е преименувана в Институт за горски изследвания и опити. След войната започват научни проучвания, свързани със създаването на горските култури, отглеждането, ползуването, таксирането и лесоохраната на горите, борбата с ерозията. През 1954 г. Институтът се обособява като самостоятелно структурно звено при БАН.

В Института са работили водещи учени със значителни постижения в лесобиологията като академиците на БАН: Б. Стефанов, П. Д. Петков, М. Даков, член-кореспондентите на БАН – В. Стоянов, Н. Пенев, професорите А. Биолчев, Б. Захариев, И. Радков, М. Маринов, С. Недялков и други.

https://fri.bas.bg/


Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН

Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ) е създаден на 1 юли 2010 г. след сливане на Института по зоология, Института по ботаника и Централната лаборатория по обща екология с решение на ОС на БАН от 23.03.2010 г. В ИБЕИ се осъществяват научни изследвания в областта на теоретичните и приложните аспекти на екологията, биоразнообразието, опазването на околната среда и устойчивото ползване на биологичните ресурси.

http://www.iber.bas.bg/?q=bg/node/1


Интернет платформа по горска педагогика

Горски педагози в България – сайт по горска педагогика


Коалиция „За да остане природа в България“ – сайт на природозащитната Коалиция от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“. Съдържа новини и информация от членове и приятели на Коалицията. Богат текстови, снимков и видео материал за редица случаи на гражданско участие и реакция при разрешаване на екологични казуси и др.


Лесотехнически университет

За начало на висшето лесотехническо образование у нас  се смята 1925 година, когато  на 28 януари Академичния съвет на Софийския университет взема по принцип решение за откриване на Лесовъден отдел към Агрономическия факултет на Университета. През 1923 г. към Агрономическия факултет се открива катедра „Частно лесовъдство", чиито задачи са насочени към подготовката на агрономическите кадри в областта на лесовъдстрвото  и към създаване на предпоставки за откриването на Лесовъден отдел към Агрономическия факултет.

Към сайта: 

https://ltu.bg/bg/


Министерство на околната среда и водите 

основано на 19 юли 1976 г.

https://www.moew.government.bg/bg/priroda/zastiteni-teritorii/registur-na-vekovnite-durveta/


ОП „Паркове и градски градини” 

ОП "Паркове и градски градини" (общинско предприятие)


Организация "Да запазим горите" 

основана неофициално като сдружение на граждани през 2016 година. Целите на сдружението са да опазва и защитава Българските гори и Българската Природа.

През 2021 г. сдружението е официално регистрирано като фондация "Да запазим горите".


Регистър на защитените зони от Натура 2000

 Сайт, създаден от Министерство на околната среда и водите с информация за защитените зони от Натура 2000 в България по европейските директиви на птиците и хабитатите. Сайтът позволява търсене на защитена зона по име, код или населено място, както и списък на процедурите по Оценка на съвместимост.


Регистър на защитените територии и зони в България – онлайн регистър, създаден към сайта на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) с информация за защитените територии, обявени по Закона за защитените територии и защитените зони от Натура 2000. Съдържа актуални данни за характеристиките на защитените територии и зона като: уникален идентификационен код; наименование; категория; площ; местоположение; дата на обявяване, актуални забрани и режими; цел и предмет на обявяване и др.


Сдружение “Зелен”

Ние сме Сдружение „Зелен“, учредено в края на 2012 година от група приятели. Това, което ни свързва, е любовта към природата във всичките ѝ аспекти. Основната ни цел е популяризирането на нестандартни решения за опазване на околната среда, а средствата, които използваме, се стремим да запазват нашата оригиналност, автентичност и свобода. Разчитаме основно на лични средства, дарения и доброволен труд.

https://gobio.bg/2021/06/30/eko-organizatsii-sdruzhenie-zelen/


Съюз на ландшафтните архитекти в България

Дирекция “Зелена система” към Столична община


Съюз на лесовъдите в България

https://www.bulgarian-foresters.org/home.html


Фондация „ЕкоОбщност“ 

допринася за устойчиво развитие на жизнената среда като вдъхновява и изгражда пълноценно, отговорно отношение и действия на човека към природата. 

https://bepf-bg.org/who-are-we/


Фондация “Биоразнообразие”


Фондация *Корен* 

Мисия | Фондация *КОРЕН*


ДИГИТАЛНИ ПЛАТФОРМИ, САЙТОВЕ


Архиви за природа

Дигитален архив, създаден от Асоциация на парковете в България, който предоставя структуриран и публичен онлайн достъп до архивни документи за историята на управлението на защитените територии в България. Архивът съдържа полезна информация за природоопазването в България от 1901 г. с достъпни над 2800 документа


Бъдещи природозащитници

 Онлайн обучителен портал, създаден от Асоциация на парковете в България, Българска фондация Биоразнообразие в партньорство със Солунския университет „Аристотел“, Гърция и Чешкия университет по природни науки в Прага. Съдържа над 100 обучителни материала (видео, презентации, лекции, наръчници, упражнения) с най-добрите практики и примери за провеждане на теренни изследвания, обработване на данни от изследвания, провеждане на застъпнически кампании и др.


Не сме сами на скалите

 Сайт на едноименната инициатива на Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ“ с информация за скалолюбиви видове и мерки за намаляване на тяхното безпокойство при практикуване на екстремни спортове + карта с катерачните обекти и препоръчителна регулация за намаляване на вредните въздействия върху дивата природа.


Организации по околната среда в България


Природозащитни организации в България



Сайт на Коалиция „За да остане природа в България“ 

Съдържа новини и информация от членове и приятели на Коалицията. Богат текстови, снимков и видео материал за редица случаи на гражданско участие и реакция при разрешаване на екологични казуси и др.




ЗАКОНИ


ЗАКОН ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

http://www.iag.bg/docs/lang/1/cat/1/index


ЗАКОН ЗА ГОРИТЕ

http://www.iag.bg/docs/lang/1/cat/1/index


ЗАКОН ЗА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ

http://www.iag.bg/docs/lang/1/cat/1/index


ЗАКОН ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ

https://eea.government.bg/bg/legislation/biodiversity/Zakon_biologichno_raznoobrazie_21.pdf


ЗАКОН ЗА ЛЕЧЕБНИТЕ РАСТЕНИЯ

Lex.bg - Закони, правилници, конституция, кодекси, държавен вестник, правилници по прилагане


ПРАВИЛНИК ЗА ОПАЗВАНЕ НА ГОРИТЕ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРАВИЛНИК ЗА ОПАЗВАНЕ НА ГОРИТЕ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - Нормативни актове - econ.bg



Списък на националните паркове в България

Българските национални паркове са три и имат обща площ 150 362,3 ha или 1,35 % от площта на страната.В тях са включени множество резервати,  природни забележителности и защитени местности.

Национални паркове в България – Уикипедия


Регистър на защитените територии и защитените зони в България

Регистър на ЗТ и ЗЗ


Червена книга на България

Червена книга на Република България - Природа | МОСВ


Категории защитени територии по българското законодателство

В България съгласно Закона за защитените територии има 6 вида защитени територии – резерват, национален парк, природна забележителност, поддържан резерват, природен парк и защитена местност.


Не сме сами на скалите – сайт на едноименната инициатива на Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ“ с информация за скалолюбиви видове и мерки за намаляване на тяхното безпокойство при практикуване на екстремни спортове + карта с катерачните обекти и препоръчителна регулация за намаляване на вредните въздействия върху дивата природа.






Няма коментари:

Публикуване на коментар