Александър Шурбанов, ДЕНДРАРИУМ
Анотация:
Тази книга с избрани и нови стихотворения на Александър Шурбанов, посветена на дърветата и отпечатана на щадяща дърветата хартия, включва авторска подборка от пет негови предишни книги с поезия, публикувани между 1977 и 2016, няколко прозаични фрагменти от сборниците му с есета, както и над тридесет нови, неизлизали досега в книга стихотворения.
https://m.helikon.bg/210867-%D0%94%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC.html
Аксиния Михайлова за книгата:
“…това е книга за дърветата и човеците. Книга – възхвала на природната хармония и подреденост, в която човекът влиза и излиза като в храм, опитвайки се да намести себе си и своето битие в него. ”
И по-нататък: “В „Дендрариума” си Ал. Шурбанов е засадил и поставил поетични табелки на над 30 растителни вида – дървета, храсти и понякога някое цвете. Повечето от тях се срещат в нашите ширини, но има и от други земи – като кедъра, портокалите, тисовото дърво. Към някои от тях е особено привързан, появяват се многократно и ги нарича с умалителни имена – брезичките – „призрачен бяг на отвесни траверси“, тополите, „зрелите портокали/ висят сред клоните на улицата/ като златни кюлчета,/ пръснати от взривена банка“, жасминът е в булчинско бяло в едно стихотворение, в друго ни пленява с изящността си. “
Аксиния Михайлова, “Във вртикалния свят на небесата”.
АНОТАЦИЯ:
Изключителни широкоформатни илюстрации разказват историята на дърветата. Кога са се появили на Земята, каква роля имат в природата, как са успели да намерят място в различни култури, религии и епохи .
За автора:
Войчех Грайковски (р. 1980) има докторска степен по биология. Бил е учен в Института по експериментална биология на Ненки (Nencki Institute) към Полската академия на науките, а днес се занимава основно с детски книги и учебници по биология и проектиране на настолни игри. Сътрудничи на Пьотр Соха в написването на „Пчелите“. Живее във Варшава, Полша.
За илюстратора:
Джулиан Хайт: История на световното дърво – история и легенди за древните дървета в света
Ето какво пише авторът за книгата си:
“След успеха на Britain’s Tree Story за National Trust през 2011 г. се заех да заснема 100 исторически, древни дървета по света.
Пътувах много, от Обединеното кралство до Нова Зеландия и Австралия, от Япония до САЩ, из цяла Европа и Скандинавия, проучвах архивни гравюри и снимки, издирвах дърветата и ги снимах отново в наши дни, за да добавя исторически контекст.“
Ларш Мютинг. НОРВЕЖКА ГОРА. 2023 г.
Анотация:
Книгата е изпълнена с факти за търговията с дърва за огрев, за различните начини на подреждане на дървата за съхнене, за доброто стопанисване на горите, със съвети как огънят ни да отделя минимално количество вредни емисии, с информация за историята на норвежките моторни триони и печки. Особено интересни са срещите с хората, запазили и до днес близката си връзка с дървото.
Люк Адам Хоукър. ПОСЛЕДНОТО ДЪРВО - СЕМЕ НА НАДЕЖДАТА
Представете си свят без дървета. Свят, който много прилича на нашия, но в който великолепните гори, катеренето по дървета и шумът на листа под повея на вятъра са вече само далечни спомени. Един ден обаче се появява смело и енергично момиче, което се осмелява да отиде там, където я води нейното въображение. Докато следваме приключенията на Олив в света на дърветата, ще си припомним необикновената сила и красота на природата. Не след дълго действията на младото момиче посяват нов живот в нейния свят.
„Последното дърво“ ни напомня колко крехък е нашият свят и празнува неговата невероятна красота.”
Омраам Микаел АЙВАНОВ. Плодовете на дървото на живота. Кабалистичната традиция
Кабалистичното дърво на живота не е научно описание на нашата Вселена, а система за обяснение на тайнствената страна на света. Великите духове, които са създали това дърво, са успели чрез медитация и съзерцание да се докоснат до една космическа действителност, изразена чрез образи и символи.
От Ейн Соф Аур (Светлина безкрай) до Малкут (Земята) Кабалистичното дърво на живота ни разказва как Божественият живот се изявява във Вселената. Опитайте се да се храните всеки ден с неговите плодове. Може би никога няма да разберете напълно тази фигура, а и няма да успеете да проявите качествата и силата, които тя съдържа, но тя ще си остане за вас образ на един идеален свят, който ви отвежда все по-нагоре.“
Георги Господинов. Черешата на един народ
https://roads13.blogspot.com/2024/02/blog-post_37.html
Петер Волебен
Анотация:
Петер Волебен споделя дълбоката си привързаност към горите и увлекателно обяснява невероятните процеси в тяхното общество. Горите са био свят със свои закони, отношения, сигнали и комуникации. Сред тях има силни и слаби индивиди, борба за оцеляване, превантивни реакции, методи за предпазване от врагове и грижи за младото поколение.
Дървесните родители живеят с децата си, общуват с тях и ги подкрепят, споделят хранителни вещества с по-слабите, създават екосистема, която ограничава влиянието на климатичните крайности. В резултат на тези взаимодействия, дървета в една общност са защитени и могат да живеят до дълбока старост.
Петер Волебен предлага обширна информация, задълбочени познания и доказва правотата си с наблюдения, заключения и научно установени факти. Но най-важната роля, най-значимото послание на книгата "Тайният живот на дърветата" е в това, че тя изгражда ново отношение към дърветата като към живи същества – спътници на хората, не само съвременници, а вековни свидетели на бурни и тежки времена, съумяващи да преодолеят всичко.
Петер Волебен е лесовъд и автор на няколко книги, станали бестселъри.
Най-важната роля на тази книга е в това, че тя изгражда ново отношение към дърветата като към живи същества – спътници на хората, не само съвременници, а вековни свидетели на бурни и тежки времена, съумяващи да преодолеят всичко.
https://www.ciela.com/tayniyat-zhivot-na-darvetata.html
Петер Волебен: Чуваш ли как говорят дърветата
Петер Волебен е завършил лесовъдство, повече от 20 години работи в горското управление в Рeйнланд-Пфалц. Автор е на няколко бестселъра, сред които и „Тайният живот на дърветата“, преведена на над 20 езика. В нея той се съсредоточава върху конкретна област от света, а в тази книга интересът му е към взаимодействието и взаимозависимостта на флората и фауната.
Ричард Престън: Дивите дървета
Дивите дървета: История за страст и дързост е нехудожествена книга от Ричард Престън за крайбрежните секвои на Калифорния (Sequoia sempervirens) и катерачите-любители, които ги катерят. Те откриват екосистема, скрита сред върховете на дърветата, на 60–90 метра (200–300 фута) по-горе, от решетки от секвоя, ягодоплодни храсти, дървета бонсай, епифити, лишеи, полевки и саламандри. Книгата е #83 в класацията на Amazon за най-добри книги на годината. Тя е илюстрирана от Андрю Джослин.
Източник: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Wild_Trees
Харуки Мураками, “НОРВЕЖКА ГОРА”
За книгата в Уикипедия:
“Романът е носталгична история за загубата и процъфтяващата сексуалност. Написан е в перспектива от първо лице от Тору Уатанабе, който си спомня за дните си като студент в Токио. Чрез спомените му читателите виждат как той развива връзки с две различни жени – красивата, но емоционално обезпокоена Наоко и дружелюбната и изпълнена с живот Мидори. Действието се развива в Токио в края на 60-те години на XX век във време, когато японските студенти протестират срещу установения ред. Макар да служи като фон, върху който се разкриват събитията от романа, Мураками (през очите на Уатанабе и Мидори) представя студентското движение като, до голяма степен, слабо волево и лицемерно.
Линк:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%BA%D0%B0_%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B0_(%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD)
Шинрин-йоку - японското изкуство на горските бани
Автори: Ектор Гарсия и Франсеск Миралес (изд. „AMG Publishing“, преводач: Светослава Славчева)
Книгата представя същността на шинрин-йоку – японското изкуство на горските бани. Както показват много научни изследвания, да се свържем с гората, да усетим енергията ѝ с всичките си сетива, води до положителни промени в много области от живота. Авторите разказват за физическите и духовни ползи от шинрин-йоку с практически съвети как да намалим стреса, да подобрим здравето и съня си и да имаме по-дълъг и щастлив живот.
Николай Райнов. Дървото на приказките
За Николай Райнов:
Имало едно време Николай Райнов…
Софийска градска галерия отбелязва 130 години от рождението на художника с изложбата „Омагьосаното царство
Георги Белев. ЗЛОПАТНИЦИ
Издател: Лексикон
"Злопатници" на Георги Белев е истински шедьовър - късен дебют на роден разказвач, който въпреки отдалечеността си от "литературния живот" живее в литературата - и като читател, и като писател. Неизвестен досега за литературните среди, Георги Белев би трябвало да направи впечатление със самобитното си повествуване - преднамерено наивистично и изкусно хитроумно, хем новопроглеждащо, хем знаещо. Това е книга, която ще зарадва много читатели.
Доц. д-р Елка Димитрова /Институт за литература - БАН
https://lexicon.bg/library/book/1451/zlopatnitsi
Йордан Кушев. ДЪРВОТО НА ЖИВОТА
Избрани стихове, 2012
http://booksinprint.bg/Publication/Details/07161a7f-abaf-40f5-96a7-b8c3a04e98f9
Недялко Делков. ДЕНДРОЛОГИЯ
София, Земиздат, 1988
https://knizhen-pazar.net/products/books/888830-dendrologiya
Николай Милчев. ЯБЪЛКОВИЯТ ЧОВЕК
https://m.helikon.bg/229944-%D0%AF%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA.html
Справочник на наблюдателя: ДЪРВЕТАТА
Накратко за книгата:
“Ръководство за определяне на някои от дърветата, разпространени у нас и в Европа. Книгата запознава с 80 вида дървета, като ги представя чрез рисунка и описание, което ще ви помогне да ги разпознаете.
https://www.fiut.bg/media/productattachment/0/1688/2933.pdf
Шел Силвърстийн. ЩЕДРОТО ДЪРВО, Издател Точица, 2011 г.
"...С първата си голяма книга за деца, "Щедрото дърво", Шел Силвърстийн обикаля издателствата четири години. Всички я харесват, четат, просълзяват се... и я отхвърлят – като твърде кратка, твърде тъжна, твърде неясна като адресат. И така, докато не стига до легендарната редакторка Урсула Нордстрьом от "Харпър&Роу", която застава зад нея и я издава, без да закача дори тъжния край. Всъщност... доколко е тъжен е въпрос на гледна точка като всичко в тази енигматична книга. Историята за дървото, което обичало едно момченце и било щастливо всеки път, когато му давало нещо, независимо дали това даване го унищожавало – от ябълки за продан до клони, от които да си построи къща, и ствола си, от който да си издълбае лодка и да отплава - се събира в няколко странички, но предизвиква планини от интерпретации..." (Зорница Христова)
Източник: https://www.chitalnyata.bg/book/8185/
Katie Holten. The Language of Trees:
How Trees Make Our World, Change Our Minds and Rewild Our Lives
Или: Кейти Холтен. Езикът на дърветата: Как дърветата творят нашия свят, променят съзнанието ни и преустройват живота ни
Анотация с Гугъл преводач:
Зашеметяващо международно сътрудничество, което разкрива как дърветата творят нашия свят, променят мнението ни и преустройват живота ни – от корена през клона до семето. В тази красиво илюстрирана колекция художничката Кейти Холтен подарява на читателите своята визуална азбука на дървото и я използва, за да преведе майсторски и осветли творби от някои от най-вълнуващите писатели и художници, активисти и еколози в света.
„Езикът на дърветата“ е изпълнена с проза, поезия и изкуство от над петдесет сътрудници, включително Урсула К. Ле Гуин, Робърт Макфарлейн, Зейди Смит, Radiohead, Елизабет Колбърт, Амитав Гош, Ричард Пауърс, Сузан Симард, Гая Винс, Тасита Дийн, Платон и Робин Уол Кимерър.
„Визуално напомняне, че като здравите дъбове израстващи от малките жълъди, ние също можем да създадем света, в който искаме да живеем.“
Kerri ní Dochartaigh
Линк: https://www.goodreads.com/book/show/123413709-the-language-of-trees
Дървото на живота. Вярата в творчеството на Достоевски, Киркегор
Вярата като проблем на съзнанието. Грехопадението като печат върху човешкото мислене, като един самосъздаден свят на разделение с Бога. Духовното движение на... Вярата в творчеството на Достоевски, Киркегор и Херман Хесе.
ДЪРВЕСНА ИСТОРИЯ
Ричард Пауърс
Анотация:
Наградата „Пулицър“ за мен е сигурен ориентир за чудесна книга – „Дървесна история“ на Ричард Пауърс не прави изключение не само заради увлекателния си, поетичен език, но и със силното си екологично послание, което мога да сравня само с една от най-важните книги, публикувани някога: „Смълчана пролет“ на Рейчъл Карсън. Както може да се досетите, това е история за дърветата, за тези древни обитатели на земята, които човечеството прави всичко по силите си да изсече – с което ще изсече и клона, на който седи, ще ме простите за елементарната метафора.
В този величав като древно дърво роман се протягат към небето завладяващи клони-истории, които се преплитат една с друга, точно както една от героините открива, че под земята дърветата невидимо преплитат корените си, а с помощта на гъбите формират и единен организъм под цялата гора.
Тук няма да откриете дарвиновата борба за оцеляване – обратното, ще видим и другата страна на еволюцията, а именно симбиозата.
Пауърс разказва с много обич и болка за дърветата, които са били истинските властници на планетата и преди, и след появата на животните.
Част от историята му е как пренесени от човека зарази унищожават безкрайни древни гори като кестеновите, а на едничък оцелял кестен е посветена красивата традиция на едно семейство да го снима пак и пак.
… А най-вълнуващата е за един участник в печално известния Станфордски затворнически експеримент (вижте “Ефектът Луцифер” на Филип Зимбардо), който по-късно става войник и оцелява при падане от самолет благодарение на едно дърво. В цивилния си живот той открива призванието си да засажда дървета, след като разбира, че безкрайните им редици, край които шофира, са само измама, скриваща погром в индустриални размери.
„Дървесна исторя“ е книга за обичта към природата, но и за човешката природа като нещо обособено и различно, сякаш сме се отдалечили толкова далеч от предците си, че сега ги считаме за врагове – Ричард Пауърс описва и най-красивото у човека, смелостта да се пожертва за принципите си, и най-долното, слепотата на алчността. Неговият сюжет лъкатуши между затрогващи семейни истории, тежки фамилни драми, любовна история, която се извисява високо в небето, и действия на екотерористи, които са добрите, но това, което гори в тях, ги прави опасни.
В крайна сметка единственото, което този роман не може да ни даде, е отговор на въпроса можем ли да спасим света си от самите себе си…
https://knigolandia.info/durvesna-istoriya/
Дивите дървета: История за страст и дързост
Ричард Престън
Дивите дървета: История за страст и дързост е нехудожествена книга от Ричард Престън за крайбрежните секвои на Калифорния (Sequoia sempervirens) и катерачите-любители, които ги катерят. Това е колекция от разкази в стил на катерачи, които са пионери в катеренето на секвоя, включително ботаника Стив Силет, лихенолога Мария Антоан и Майкъл Тейлър. Те по невнимание откриха процъфтяваща екосистема, скрита сред върховете на дърветата, на 60–90 метра (200–300 фута) по-горе, от решетки от секвоя, ягодоплодни храсти, дървета бонсай, епифити, лишеи, полевки и саламандри.
Книгата беше #83 в класацията на Amazon за най-добри книги на годината. Тя е илюстрирана от Андрю Джослин.
The Wild Trees въвежда няколко героя и предоставя фон за тях, още от детството им. Вцялата книга информацията за дърветата, горите и дърводобива е вплетена в историята.
Източник: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Wild_Trees
Няма коментари:
Публикуване на коментар