понеделник, 22 януари 2024 г.

РОЗАЛИНА МАРКОВА: ДЪРВЕТАТА ОТ МОЕТО ДЕТСТВО


В двора на моите баби имаше немного дървета: ябълка, слива, череша, леска. Точно до малката, килнала се от годините къщичка от времената на Опълчението, се ширеха и господстваха два столетника: Дрянът и Червенака – Крушака.

Дрянът се бе разположил в половината двор и се перчеше като гигантски храст. Червенака-Крушака се изправяше величествено до него.

Червенак, защото малките крушки, които раждаше през октомври, бяха червени отвън и кафяви и сладки отвъртре.

Обичах ги и двамата. Те бяха моите приятели.

Дрянът беше по-гостоприемен, накланяше надолу жилавите си клони и парещите си листа да се кача и да се настаня за игра по тях. Там правех всичко: хранех се, четях, приемах невидими гости, само за сън слизах.

Крушака достолепно си стоеше и наблюдаваше. Като исках да се кача на него той предупредително пукаше. По-късно разбрах, че не пука, а пъшка от всичко видяно и чуто от дългия си живот, от старостта.

Липата в София

В задния двор на нашата кооперация си расте голяма липа, сама намерила си място между няколко кооперации.

Откакто я помня тя е голяма, а клоните й отиват високо над покривите. През пролетта и лятото дълго цъфти и ухае в целия ми дом.

Преди няколко години я наклеветиха, че пречи, че затъмнява и че дори влиза в къщите. Искаха да я убият, да я отсекът.

Като разбрах това отидох в общината и след кратка за моя радост препирня с разбран чиновник, успях да променя решението. Липата остана и до днес, но уви, вече не ухае като цъфти.

По едно време беше приела пчели в своя дънер, но тях вече ги отровиха.

След тази леко архаична романтика да помислим какво всъщност правят дърветата!

Няма коментари:

Публикуване на коментар